دلیل جرقه زدن ماکروفر

دلیل جرقه زدن ماکروفر

مسئله جرقه زدن ماکروفر یکی از مشکلات معروفی می باشد که شاید در محل کار یا خانه با آن مواجه شده باشید. جرقه زدن ماکروفر اتفاق خیلی خطرناکی بوده که ممکن است سبب برق گرفتگی شما یا آتش سوزی بشود. در ادامه این مقاله از نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی ipemdad همراه ما باشید.

 • قرار داشتن جسم فلزی در ماکروفر
 • از بین رفتن عایق بدنه ماکروفر
 • وجود مشکل در پوشش انتشار امواج یا صفحه میکا
 • خراب شدن لامپ مگنتران
 • ایراد در سه پایه فلزی
 • سوختن دیود در ماکروفر

قرار داشتن جسم فلزی در ماکروفر

از معروف ترین و با اهمیت ترین علت های جرقه زدن ماکروفر که شاید در صورت بی توجهی در هر منزلی روی بدهد، قرار داشتن جسم فلزی در ماکروفر است. جاماندن یک قاشق فلزی درون ظرف، وجود فویل روی غذا، قرار دادن ظرف استیل، ظروف چینی دور طلایی و هر جسم فلزی دیگر در ماکروفر ایجاد جرقه میکند و ممکن است باعث آتش سوزی در ماکروفر بشود.

از بین رفتن عایق بدنه ماکروفر

از مهمترین علل جرقه زدن ماکروفر پوسیدگی رنگ دیواره ماکروفر یا از بین رفتن عایق بدنه ماکروفر است. عایق دیواره ماکروفر وقتی که از بین میرود، اشعه های مایکروویو به دیواره بدون عایق برخود نموده و سبب ایجاد جرقه میگردد. این جرقه ها با تولید سر و صدای بسیار زیادی همراه می باشد.

وجود مشکل در پوشش انتشار امواج یا صفحه میکا

صفحه ای بر روی دیواره ی ماکروفر قرار دارد که مسئولیت همسو کردن امواج و متمرکز کردن گرما جهت گرم کرم کردن غذا را بر عهده دارد. این صفحه افزون بر وظیفه حفاظت از لامپ مگنتران را بر عهده دارد که مانع از ورود مواد غذایی به درون لامپ مگنتران می گردد. خراب شدن این پوشش سبب پراکنده شدن امواج خواهد شد و برخورد امواج به دیواره ماکروفر باعث از بین بردن عایق دیواره ها شده و سبب تولید جرقه و سر و صدای بلند می گردد.

خراب شدن لامپ مگنتران

اگر لامپ مگنتران خراب شد شاید آنتن ماکروفر و صفحه میکا را از بین ببرد. اگر که صفحه میکا از بین رفت و آنتن در ماکروفر جرقه ایجاد کرد این مورد می تواند سبب باعث آتش سوزی بشود.

ایراد در سه پایه فلزی

بعضی مایکروفرها دارای سه پایه های فلزی هستند که می‌توان مواد غذایی یا ظروف را بر روی آن قرارداد. این پایه ها اغلب جهت پختن کیک و شیرینی در ماکروفر مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که این پایه به طور غیراستاندارد تولید گردد شاید سبب به وجود آمدن جرقه در ماکروفر بشود. در زمان استفاده از این پایه ها حتما توجه داشته باشید که سر پایه ها عایق پلاستیکی وجود داشته باشد، افزون بر این عایق روی 3 پایه فازی از بین نرفته باشد.

سوختن دیود در ماکروفر

سوختن دیود ماکروف یکی از عللی می باشد که میتواند سبب جرقه زدن ماکروفر گردد. دیود قطعه‌ای بوده که کار آن تبدیل توان خروجی ترانسفورماتور AC به DC می باشد. این بخش ایجادکننده ولتاژ بالا می باشد. از ولتاژ بالا برای قدرت دادن به مگنتران برای طبخ غذا استفاده می‌شود. در صورتی که دیود ولتاژ بالا در اثر اتصال کوتاه بسوزد سبب ایجاد جرقه در ماکروفر می شود.

راهکارهای جلوگیری از جرقه زدن ماکروفر

با توجه به مواردی که بالا گفتیم در صورت رعایت مواردی به راحتی میتوانید از جرقه زدن مایکروفر خود جلوگیری کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که هیچ قطعه فلزی درون ماکروفر نباشد.
 • بررسی نمایید که صصفحه میکا سالم باشد.
 • عایق های بدنه ماکروفر را بررسی نمایید که دچار مشکل نشده باشد.
 • از سالم بودن دیود مطلع بشوید.
 • 3 پایه فلزی را چک کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل فرمایید.

همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از تعمیرات ماکروفر LG به سایت نمایندگی تعمیرات ماکروفر ال جی به آدرس https://ipemdad.com مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *