علت بوی بد دهان سگ چیست؟

علت-بوی-بد-دهان.jpg

علت بوی بد دهان سگ چیست؟

برای نگهداری از سگ در منزل به عنوان حیوان خانگی لازم است تا اصول نگهداری به طور کامل رعایت شود چرا که در صورت رعایت نکردن این موارد مشکلاتی برای سگ به وجود می‌آید که می‌تواند تهدیدی برای زندگی و سلامت او باشد. از مواردی که در صورت رعایت نکردن اصول نگهداری برای سگ به وجود می‌آید بوی بد دهان سگ است.

 

برخی از سگ‌های خانگی بوی بدی از دهانشان خارج می‌شود که این بوی بد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

 

دلایل بوی بد دهان سگ

 

عوامل مختلفی می‌تواند بوی بد دهان را برای سگ به وجود بیاورد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱- تغذیه: عده از افراد از غذای خانگی برای تغذیه سگ خود استفاده می‌کنند. غذای خانگی می‌تواند مشکلات فراوانی را برای سگ به وجود بیاورد که کمترین مشکل آن ایجاد بوی بد دهان است.

 

بهترین جیره غذایی برای حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه غذای خشک است. غذای خشک با داشتن ترکیبات مغذی و همچنین دارا بودن تمامی مواد مورد نیاز بدن سگ بهترین جیره غذایی برای سگ است و هیچ‌گاه سبب بوی بد دهان نمی‌شود.

 

استفاده از غذای خانگی علاوه بر ایجاد بوی بد دهان، در طولانی مدت می‌تواند آسیب شدیدی به دستگاه گوارش و همچنین کلیه و کبد برساند. برخی از افراد علاوه بر آنکه از غذای خانگی برای سگ خود استفاده می‌کنند، داخل غذا نیز از ادویه جات استفاده می‌کنند که می‌تواند بوی بد دهان سگ را تشدید کند.

۲- بیماری: علاوه بر تغذیه، بیماری سگ نیز نقش مهمی در بوی بد دهان سگ دارد. برخی از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های ویروسی می‌تواند سبب بوی بد دهان سگ شود.

 

نکته بسیار مهمی که در ارتباط با بوی بد دهان سگ وجود دارد این است که باید منشا آن را یافت. پیدا کردن منشا بوی بد دهان سگ بسیار مهم و حیاتی است و همچنین می‌تواند کمک بسزایی در درمان داشته باشد.

 

۳- عدم رعایت بهداشت دندان و دهان: می‌دانید که رعایت نکردن بهداشت دهان نیز می‌تواند عامل دیگر ایجاد بوی بد دهان سگ باشد.

 

استفاده از مسواک برای سگ‌ها می‌تواند این مورد را بسیار کاهش داده و حتی به صفر برساند. توصیه تمامی دامپزشکان به صاحبان حیوانات خانگی این است که از سن پایین حیوان خود را به مسواک زدن عادت دهند.

 

هرچه بتوان دفعات بیشتری در طول هفته برای سگ مسواک زد بهتر است. جالب است که بدانید عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سگ می‌تواند علاوه بر تولید بوی بد، در طولانی مدت به دستگاه گوارش نیز آسیب بزند و همچنین سبب تحلیل رفتن لثه‌ها شود.

 

درمان-بوی-بد-دهان-سگ.jpg

درمان بوی بد دهان سگ

 

برای درمان بوی بد دهان سگ باید ابتدا منشا بو مشخص شود سپس اقدام به درمان کرد.

 

به عنوان مثال همانطور که در ابتدا گفتیم اگر منشا بوی بد دهان سگ از جیره غذایی نامناسب باشد می‌توان با تغییر جیره غذایی این بوی بد دهان را کنترل کرد.

 

اگر بوی بد دهان سگ از بیماری باشد، باید در مرحله اول نسبت به درمان بیماری اقدام کرد؛ به عنوان مثال بیماری‌های کلیوی، کبدی و همچنین بیماری‌های قارچی یا انگی می‌تواند بوی بد دهان سگ را سبب شوند که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

 

در گربه بیماری وجود دارد تحت عنوان بیماری کلسی ویروس؛ این بیماری با تأثیر مستقیم بر روی دهان گربه باعث ایجاد عفونت‌های شدید و همچنین بوی بسیار بدی می‌شود که خوشبختانه این بیماری در سگ وجود ندارد.

 

اگر بوی بد دهان سگ ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دهان باشد باید در ابتدا به چند نکته دقت کرد:

 

اگر وضعیت دندان‌ها خوب است و تنها نیاز به مسواک دارد می‌توان با شروع مسواک زدن این بوی بد دهان را از بین برد اما اگر وضعیت دندان‌ها بد باشد و پلاک‌های دندانی تشکیل شده باشد باید جرم‌گیری دندان انجام داد تا این بوی بد از بین برود.

پیشگیری از ایجاد بوی بد دهان در سگ

 

همواره بهترین راهکار پیشگیری است. خوشبختانه امروزه وسایل و تجهیزات بسیاری زیادی در ارتباط با بهداشت دهان و دندان سگ وجود دارد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱- تشویقی‌های دندانی: تشویقی‌های متنوعی در پت شاپ‌ها وجود دارد که علاوه بر دارا بودن طعم خوب حاوی محتویاتی است که برای دندان بسیار مفید است مانند فلوراید. با استفاده از این تشویقی‌ها می‌توان علاوه بر آموزش به سگ دندان‌های او را نیز سالم نگه داشت.

 

۲- غذای خشک مخصوص بهداشت دهان و دندان: برخی از غذا‌های خشک وجود دارد که حاوی مواد مغذی و همچنین موادی جهت تحکیم و سالم نگه‌داشتن دندان‌ها است.

 

استفاده از این غذا‌های خشک برای سگ در طولانی مدت سبب می‌شود تا سلامت دندان‌های سگ حفظ شود و نیاز به جرم‌گیری پیدا نکند چراکه می‌دانید برای جرم‌گیری دندان‌های سگ نیاز است تا او را بی‌هوش کنند و این بیهوشی علاوه برداشتن ریسک، اثرات جانی فراوانی می‌تواند داشته باشد و اگر بهداشت دهان و دهان سگ حفظ نشود هر ۶ ماه سگ نیاز به جرم‌گیری پیدا می‌کند.

 

۳- مسواک زدن: بهترین و ساده‌ترین روش پیشگیری برای جلوگیری از بوی بد دهان سگ، مسواک زدن است. جالب است که بدانید تشویقی‌هایی وجود دارد که به شکل مسواک است و به کمک این نوع از تشویقی‌ها می‌توان به مرور زمان مسواک زدن برای سگ را عادی کرد.

 

نتیجه‌گیری

 

نکته‌ای که در ارتباط با درمان بوی بد دهان سگ وجود دارد این است که هیچ‌گاه اقدام به خود درمانی نکنید و هیچ‌گاه برای برطرف کردن بوی بد دهان سگ خود از دارویی استفاده نکنید و حتمابه دامپزشک مراجعه کرده تا روند درمان به درستی پیش رود و همراه سعی کنید پروتکل‌های بهداشتی را انجام دهید تا کار به درمان کشیده نشود و سلامت سگ حفظ شود.

منبع:

دامپزشکی دکتر تقی پور

taghipourhospital.com

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *