رنگ مخصوص چوب روشان فام

رنگ مخصوص چوب روشان فام

صنعت چوب صنعتی قدیمی است. به علت علاقه زیاد افراد به چوب و فرآوره های چوبی ، از این عنصر طبیعی چه درگذشته های دور و چه در زندگی مدرنیته امروزی استفاده می شود. به همین علت این صنعت یکی از رایج ترین، پرکاربردترین و محبوب ترین صنایع جهان شناخته می شود.برای افزایش ماندگاری، استحکام و زیبایی چوب، چوب را با استفاده از رنگ های مخصوص چوب (رنگ مخصوص چوب چیست؟) رنگ آمیزی می کنند. که نوع رنگ مورد استفاده برای چوب براساس نوع سازه چوبی، محل قرار گرفتن سازه، شرایط آب و هوایی منطقه، شرایط سایش، شرایط دمایی و سلیقه افراد انتخاب می شود. همه این عوامل باعث شده که این صنعت و صنایع مرتبط با آن مورد توجه صنعت گران قرار بگیرد.

انواع رنگ مخصوص چوب

شما باید با توجه به کاربرد و انتظاری که از یک پوشش دارید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. چرا که هر نوع رنگی، ویژگی هایی دارد و شما باید بر اساس انتظاری که از یک رنگ دارید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. مثلا بعضی رنگ ها مقاوم نیستند و نمی توانند خاصیت محافظتی داشته باشند و بعضی رنگ ها مخصوص جلا دادن هستند. هر رنگی ویژگی های مخصوص خود مزایا و معایب خود را دارند. انواع رنگ های مخصوص چوب عبارتند از:

رنگ فوری چوب

رنگ روغنی چوب

روغن گیاهی مخصوص چوب

رنگ لاک الکل چوب

رنگ پلی اورتان چوب

رنگ رزین اپوکسی چوب

روغن های طبیعی چوب

رنگ دکوراتیو مناسب چوب

رنگ های فوری

یکی از انواع رنگ های چوب رنگ های فوری هستند که جزء رایج ترین رنگ ها شناخته می شوند.این رنگ ها انواع مختلفی دارند و با نام هایی همچون تمام پلی استر، نیم پلی استر، رنگ فوری خودرویی، سیلرو کیلر و… نامیده می شوند.این رنگ غلیظ است در نتیجه احتیاج به یک حلال داریم .حلال رنگ(حلال رنگ چیست؟) های فوری چوب تینر ها هستند.انواع مختلف تینر روشان فام وجود دارد گه تینر فوری تینری است که برای رقیق سازی رنگ های فوری استفاده می کنند.ویژگی این تینر این است که خاصیت پاک کنندگی و خورندگی بسیار بالایی دارند.از رنگ های فوری در صنایع رنگ آمیزی مبلمان، سرویس خواب، میز ناهار خوری و پوشش ام دی اف خام با رنگ فوری خودرویی استفاده می شود.

میزان پوشش دهی رنگ های فوری

رنگ های فوری مانند کیلر، سیلر، پلی استر و تمام پلی استر که جزء رنگ های فوری هستند تاثیری در نقش و رگه های چوب ندارد و به رنگ عسلی هستند.این رنگ ها باعث ایجاد یک لایه محافظتی و شفافیت چوب می شوند.

نحوه استفاده از رنگ فوری

این رنگ ها باید برای فضای بسته استفاده شود و نباید برای فضای باز از آن استفاده شود به همین علت از این رنگ برای رنگ کردن مبل ها و سرویس چوب استفاده می شود. برای رنگ آمیزی مقداری رنگ را به همراه مقدار مشخصی هاردنر و تینر ترکیب کنید تا مخلوط شود.

خرید رنگ روغنی چوب

رنگ های روغنی معمولا برای رنگ آمیزی فلزات استفاده می شوند و مناسب رنگ آمیزی چوب نیستند.از قدیمی ترین و رایج ترین رنگ روغنی که برای رنگ آمیزی چوب ها از آن استفاده می شود رنگ جلا است این رنگ صرفا برای جلا دادن از آن استفاده می شود.این رنگ ها بسیار پر کاربرد هستند و دارای طیف رنگی گسترده ای هستند. برای رقیق کردن این رنگ ها از تینر روغنی، بنزین یا نفت استفاده می شود .این رنگ به دلیل ارزان بودن و روش استفاده آسان ان بسیار استفاده می شوند.

ویژگی رنگ های روغنی

واقعیت ماجرا این است که رنگ های روغنی مناسب برای رنگ کردن چوب نیستندو در صورت رنگ کردن باعث می شوند که رنگ خود چوب و رگه های آن مشخص نشود.اگر تمایل دارید با رنگ روغنی چوب خود را رنگ کنید بهتر است قبل از آن با رنگ سیلر روی آن را رنگ کنید چرا که باعث می شود رنگ روغن جذب نشود و نتیجه نهایی کار بهتر باشد.

خرید رنگ روغن گیاهی مخصوص پوشش دهی چوب

از این رنگ ها می شود هم در خارج و هم در داخل ساختمان استفاده کرد و دارای طیف گسترده ای از رنگ ها می باشد .این رنگ جزء تازه ترین رنگ های مخصوص چوب است و رنگ کردن با این رنگ ها بسیار اسان است.بیشترین کاربرد روغن های گیاهی در پوشش ظروف چینی، پوشش سازه هایی که در معرض آفتاب و نور خورشید هستند، پوشش نماهای چوبی و کف پوش عای چوبی می باشد.

مزایای رنگ های روغنی

رنگ کردن با استفاده از این رنگ ها بسیار آسان است.سرطان زا نیستند و خیلی سریع می توان با آن ها رنگ امیزی کرد نسب به سایر رنگ ها سریع تر خشک می شود و تنها با استفاده از تکه ای اسفنج می توانید رنگ آمیزی کنید و به ابزار خاصی احتیاج ندارید.

خرید لاک الکل

رنگ لاک الکل با ترکیب الکل و لاک تشکیل می شود. این رنگ ها قبل از ورود رنگ های صنعتی روشان فام بسیار استفاده می شدند. بیشترین فروش برای رنگ لاک الکل در طیف قهوه ای روشن تا زرد متمایل به نارنجی هستند . برای اجرای این رنگ نیز همانند رنگ روغنی احتیاج به تجهیزات خاصی نیست و تنها با یک تکه دستمال می شود سطح چوب را با آن رنگ کرد. بیشترین کاربرد این رنگ مربوط به جلا دادن سازه های موسیقی مانند گیتار و تار، جلا دادن مبلمان، سرویس چوب مانند تخت خواب و میز ناهار خوری اشاره کرد.

ویژگی های رنگ لاک الکل

این رنگ صرفا لایه نازکی روی چوب ایجاد می کند در نتیجه نمی تواند خاصیت محافظتی داشته باشد .بارز ترین ویزگی این رنگ ضخامت کم آن است .مانند صنعت ساز سازی چرا که اگر ضخامت رنگ زیاد باشد باعث خفه شدن صدای ساز می شود.

خرید رنگ پلی یورتان چوب

از این رنگ چوب در صنایع مختلفس استفاده می شود. چراکه این رنگ خاصیت آب گریزی دارد و می توان از آن در صنایعی همچون صنعت کشتی سازی برای رنگ کردن بدنه های داخلی و خارجی آن استفاده کرد. این رنگ مقاوت بسیار بالایی دارد به همین علت برای رنگ آمیزی مناطقی استفاده می شود که در معرض آب هستند.مانند میزهای ناهار خوری.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *