آیا می دانید کاربرد ماسکهای FAST پیش از کرونا چه بوده است؟

آیا می دانید کاربرد ماسکهای FAST پیش از کرونا چه بوده است؟

در حرفه پزشکی یکی از وسایل ایمنی ماسکها هستند. ماسکها بسیار گوناکون هستند و برای مصارف و کاربردهای مختلف ساخته شده اند. انواع ماسکهای سوپاپ دار و فیلتر دار و یکبار مصرف پزشکی برای مصرفی چون جلوگیری از ورود ذرات و میکروب و ویروس به جریان تنفسی انسان وجود دارد. در این مطلب می خواهیم در مورد کاربردهای یکی از ماسکهای خاصی که صحبت کنیم که با شیوع کرونا بسیار معروف شده است. ماسکهای FAST که این روزها به نام ماسک سه بعدی خوانده می شوند موضوع مورد بحث ما هستند. این ماسکها به دلیل فیلتراسیون خیلی بالاتری نسبت به ماسکهای تنفسی سه لایه دارند می توانند با قدرت خوبی جلوی انتقال کرونا را بگیرند. به همین خاطر به خاطر عدم ابتلا به کوید نوزده خیلی ها به آنها علاقه مند شده اند.

این ماسکها از سه لایه و بالاتر هستند. چهار، پنج و شش لایه متداول تر است. پنج لایه بیشتر از بقیه استفاده می شود. در مدل پنج لایه ای از دو لایه اسپان باند و سه لایه ملت بلون استفاده شده است که این لایه ها روی همدیگر قرار می گیرند. ملت بلون ها روی هم در وسط ماسک و اسپان باند ها برای لایه رویی و زیرین استفاده شده اند. ملت بلون لایه فیلتر کننده ای است که در تمامی ماسکهای پزشکی استفاده می شود و کار آن این است که جلوی وارد شدن هوای آلوده به میکروارگانیسم ها به ماسک و خارج شدن آن از ماسک را بگیرد. در ماسکهای نوع FAST تعداد این لایه زیادتر است. پس بدیهی است که در این ماسکها فیلتراسیون خیلی بیشتر باشد. علاوه بر این قرار گیری برجسته باعث می شود که بین دهان و بینی یک فاصله برقرار شود و همین امر باعث راحتی بیشتر در حین استفاده از ماسک شود. اما این ماسکها پیش از کرونا هم استفاده می شده اند. شاید بد نباشد که با کاربرد این ماسکها در زمان های پیش از کرونا هم آشنا شوید. این ماسکها پیش از کرونا هرگز به اندازه ای که امروز استفاده می شود استفاده نمی شده اند. بیشترین فروش این ماسکها در زمان شیوع کرونا بوده است. به دلیل این که با این ماسکها می شود تا حد زیادی خطر کرونا را کمتر کرد.

پس از عمل های جراحی باز

کسانی که جراحی باز انجام می دهند به دلیل این که خون زیادی از دست می دهند دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن می شوند. به همین دلیل باید بسیار مراقب باشند تا به بیماری خاصی دچار نشوند. حتی بیماری کوچکی ممکن است برای چنین افرادی خطرناک باشد. چرا که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده و ممکن است بیماری در آنها بیشتر شود. استفاده از ماسکهای فست سالهاست که توسط پزشکان به افرادی که عمل های جراحی انجام می داده اند توصیه می شود. استفاده از این ماسکها خطر ابتلا به بیماری را از آنان دور می کند. به طور مثال کسانی که عمل های سختی چون پیوند اعضا مثل پیوند قلب انجام می دهند پس از عمل از این ماسکها استفاده می کنند.

بیماران مبتلا به بیماری های خطرناک مسری

افرادی که بیماری زمینه ای تنفسی داشتند که می توانست برای دیگران مسری باشد با استفاده از این ماسکها می توانستند از اطرافیانشان محافظت کنند. این ماسکها با میزان بالا در فیلتراسیون باعث این می شود که سد محکمی در برابر سرایت میکروارگانیسم ها به وجود بیاید. پس افرادی با بیماری های مسری با استفاده از این ماسکها می توانستند از قرنطینه های خانگی شان بیرون بیایند و گاها با دیگران هم در ارتباط باشند. در بیمارستان ها برای خیلی از بیماران با بیماری های مسری با راه انتقال تنفس از این ماسکها استفاده می شود. همان طور که امروزه هم در خیلی از بیمارستان ها و مراکز درمانی دیگر به افراد کرونایی این ماسکها را می دهند.

پرستاران

یکی از قشرهایی که همیشه در خطر است و باید مراتب ایمنی را با دقت بالایی رعایت کند قشر پرستارها هستند. پرستارها در طول روز باید از فرد یا افرادی مراقبت کنند. بیماران ممکن است باعث بیماری پرستاران شوند. پس یک پرستار همیشه باید از بهترین وسایل محافظتی در حین کارش استفاده کند و ماسکهای فست یکی از این کالاها هستند. با استفاده از این کالاها خطر ابتلا به بیماری هایی که راه سرایت آن ها مجرای تنفسی است از پرستاران کم می شود. در دوره کرونا نیز خیلی از پرستاران در حین کارشان و در زمانی که از بیماران کرونایی مراقبت می کنند این ماسکها را می زنند.

پرسنل بیمارستان

علاوه بر پرستاران و کسانی که در بخش اتاق جراحی و مراقبت های ویژه کار می کنند سایر پرسنل بیمارستان ها نیز باید بیشتر مراقب باشند. با وجود گردش هوایی که در بیمارستان به وسیله تهویه مرکزی ایجاد می شود به دلیل سربسته بودن محیط خطر ابتلا به بیماری های مسری با راه انتقال مجرای تنفس در چنین جاهایی زیادی است. استفاده از این ماسکها می تواند پرسنل و کسانی که در محیط های درمانی بزرگ کار می کنند را از خطر بسیاری بیماری های کوچک و بزرگ دور تر کند.

پس از لایه برداری پوست

یکی از روش های مراقبت از پوست لایه برداری کردن است. در این روش لایه ها و سلول های مرده پوست جدا می شوند و پوست می تواند دوباره تازه و شاداب شود. پس از لایه برداری کردن پوست قدری نازک می شود. به همین خاطر نیاز به مراقبت های بیشتری دارد. استفاده از کرم های ضدآفتاب نیز گاها نمی تواند خطر اشعه های مضر آفتاب را تا حد زیادی بگیرد. به همین خاطر برخی از پزشکان پوست به کسانی که لایه برداری های پوستی انجام می دهند استفاده از ماسک را پیشنهاد می دهد. ماسکهای FAST از بهترین ماسکهای محافظ صورت هستند که جلوی آسیب هایی که ممکن است پس از لایه برداری به پوست وارد شود را می گیرند.

کسانی که ساعت زیادی ماسک می زنند

ممکن است کسانی به دلیل شغل یا هر موقعیت دیگری بخواهند چندین ساعت پشت سر هم ماسک بزنند. ماسکهای FAST به دلیل فاصله ایجاد شونده بین دهان و بینی با ماسک در استفاده های طولانی مدت راحت تر هستند. همچنین صحبت کردن با آن ها بسیار راحت تر است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *