عمل اسلیو معده و نکاتی پیرامون آن

عمل اسلیو معده و نکاتی پیرامون آن

با ما همراه  شوید تا بیشتر با عمل اسلیو معده و نکاتی پیرامون آن آشنا شوید.

مقدمه

امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی بشری و نداشتن تحرک کافی، عدم پیروی از اصول تغذیه ی استاندارد، عوامل وراثتی و تاثیرات هورمونی، شاهد بروز اضافه وزن در قشر زیادی از افراد جامعه هستیم. این معضل علاوه بر کاهش زیبایی اندام، مسبب بروز بسیاری از بیماری های خطرناکی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی و غیره می گردد. علاوه بر موارد ذکر شده کاهش اعتماد به نفس از دیگر تاثیرات چاقی و اضافه وزن است. شاید شما هم از این تغییر ناخوشایند اندام رنج میبرید و مطمئنا راه های گوناگونی را نیز انجام داده اید. اگر در رسیدن به اندام مدنظرتان موفق بوده اید که درود بر شما، اما اگر همچنان مصمم در دستیابی به کاهش وزن هستید در ادامه با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست؟

دلیل انجام عمل اسلیو معده چیست؟

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده چیست؟

یکی از راههای رسیدن به تناسب اندام جراحی اسلیو معده است که طی آن پزشک با در نظر گرفتن حجم اصلی معده، بین ۱۵ تا ۸۰ درصد معده را از قسمت اصلی جدا میکند. در این عمل کلیه ی اصول فعالیت معده و نقاط لازم آن در هضم غذا مد نظر قرار دارد تا خللی بر آنها وارد نگردد. با این عمل، حجم معده کاهش یافته و فرد هرگاه غذا میل میکند در میزان کمتری نسبت به سابق احساس سیری میکند و در نتیجه بعد از گذشت مدتی شاهد یک کاهش وزن اصولی خواهد بود.

این نکته ی مهم را در نظر داشته باشید که بعد از عمل اسلیو معده، شما به یک رژیم غذایی خاص احتیاج دارید که باید تحت نظر پزشک از آن پیروی کنید. دلیل این امر آن است که معده در حالت حساس قرار میگیرد و تا رسیدن به بهبودی کامل نیاز دارد برخی مواد غذایی را میل نکنید. با تغییر سبک تغذیه و اضافه کردن ورزش شاهد نتایج بهتری از این عمل خواهید بود.

دلیل انجام عمل اسلیو معده

در بسیاری موارد افراد با پیروی از رژیم غذایی یا انجام فعالیت ورزشی قادر به کاهش وزن اضافه ی خود نیستند و یا اینکه از پرخوری عصبی رنج میبرند. در این صورت پزشک به آنها انجام این عمل را پیشنهاد میدهد. به عبارت دیگر افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ دارند چون در مرحله ی چاقی خطرناک قرار میگیرند و به شخصه قادر به کاهش وزن خود نیز نیستند میتوانند از گزینه ی جراحی اسلیو استفاده کنند.

مزایای جراحی اسلیو معده

۱- تسریع در روند کاهش وزن

۲- حفظ دستگاه گوارش و آناتومی طبیعی آن در جراحی اسلیو

۳- بهبود عملکرد گوارشی در اثر تغییر در روشهای تغذیه

۴- جلوگیری از بروز بیماری های ناشی از چاقی مانند انواع سرطان، بیماری قلبی- عروقی، دیابت نوع یک، ساییدگی مفاصل و غیره

۵- برداشتن ۸۰ درصد از معده باعث میگردد که اگر حجم معده در اثر عدم رعایت اصول، مقداری افزایش یابد، این افزایش ناچیز تلقی گردد و تاثیر زیادی در کاهش وزن نداشته باشد.

۶- کوتاه بودن زمان عمل اسلیو معده نسبت به سایر روشهای درمانی

۷- عدم استفاده از اجسام خارجی مانند بالون و واکنش شدید بدن به آنها

مراقبتهای بعد از عمل اسلیو معده:

۱- در روزهای ابتدایی بعد از جراحی حتما از غذای نرم و پوره شده استفاده فرمایید و کم کم غذای سخت را به رژیم خود اضافه کنید.

۲- میزان مصرف کالری را کاهش دهید، چرا که اکنون معده ی شما آن معده ی پر حجم سابق نیست.

۳- محل پانسمان تا ۴۸ ساعت باید خشک بماند تا دچار عفونت نگردد، پس، از حمام کردن خودداری کنید.

۴- تا یک ماه از غوطه ور شدن در آب مانند جکوزی، استخر و حتی وان حمام خودداری کنید.

۵- محل جراحی تا ۴۸ ساعت پانسمان است ولی لازم است بعد از برداشتن پانسمان حتما تمیز و ضدعفونی گردد.

۶- طبق دستور پزشک تا مدتی از فعالیتهای سخت دوری کنید و بعد از آن حتما ورزش را به برنامه ی روزانه ی خود اضافه کنید.

نکات مهمی که باید در مورد عمل اسلیو معده بدانید

انتخاب یک پزشک نادرست و بدون تجربه ی کافی مسبب یک جراحی اشتباه و عوارض غیرقابل جبران است. در زیر به مشکلاتی که ممکن است بر اثر انتخاب دکتر نامناسب رخ دهد اشاره کرده ایم:

۲- استفاده از ابزار غیر استاندارد، که کیفیت مناسبی ندارند مسبب بروز عفونت و خطرات جانی میگردد.

۳- تجربه ی ریزش مو بعد از جراحی به دلیل کمبود پروتئین

۴- فتق هیاتال که به دلیل سر خوردن قسمتی از معده به درون دیافراگم اتفاق می افتد.

۵- افتاده و شل شدن پوست شکم در صورت عدم رعایت اصول تغذیه و تحرک.

۶- در برخی موارد مشاهده ی تهوع و استفراغ، یبوست ، رفلاکس معده یا سوزش سردل و درد شکمی امری طبیعی است که نیاز به مشورت با پزشک و مصرف دارو یا یک جراحی کوچک دارد.

۷- آناستوموز یا نشت مواد غذایی در مجرای گوارشی که ناشی از بخیه ی نادرست معده در جراحی اسلیو است.

۸- افزایش احساس خستگی در اثر کم شدن کالری دریافتی

برای پیشگیری از بروز هرگونه عوارض بعد از این عمل، انتخاب یک پزشک با تجربه مهمترین اصل است. پزشک موفق علاوه بر یک جراحی اصولی، قادر است بیمار خود را تا رسیدن به شرایط مطلوب همراهی کند.

برخی سوالات متداول در انجام عمل اسلیو معده

* آیا ممکن است لاغر نشوم؟ اگر با تیم پزشکی و دستورالعمل های مفید آنها همراه نشوید متاسفانه بله

* آیا این عمل بر باردار شدن تاثیر گذار است؟ پیشنهاد ما به شما این است که انجام عمل را به دوران پس از بارداری رجوع دهید و یا اینکه یک تا دو سال بعد از انجام جراحی اقدام به حاملگی کنید.

* آیا پیروی از رژیم خاصی لازم است؟ بله، چون حجم معده کاهش یافته پس لازم است غذای مصرفی از هرگونه مواد مغذی کامل باشد. تا دچار کمبود هایی مانند ویتامین، پروتئین و غیره نگردید.

* آیا جراحی معده بر میزان رابطه جنسی موثر است؟ با کاهش وزن و بالا رفتن اعتماد به نفس از یک طرف و کاهش ترشح هورمون لپتین از طرف دیگر سبب بالا رفتن انگیزه های جنسی میگردد.

نتیجه گیری

انجام هر کاری از راه طبیعی بسیار موثرتر و کم خطرتر است. کاهش وزن نیز اگر از راه تغذیه ی اصولی و تحرک فیزیکی اتفاق بیفتد مسلما عوارضی در بر نخواهد داشت. اما اگر توانایی واقعی در این امر ندارید، میتوانید از سایر روشها از جمله عمل اسلیو معده استفاده کنید. مهمترین اصول موفقیت این روشها، انتخاب یک پزشک حرفه ای و رعایت اصول تغذیه، مراقبت و فعالیت فیزیکی بعد از جراحی است. تناسب اندام حق شماست. موفق باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *